Historie TFT

Tuto metodu vynalezl klinický psycholog dr. Roger Callahan v roce 1979. Na začátku stála jedna z jeho pacientek, která trpěla velkou úzkostí a strachem z vody, což mělo za následek časté bolesti hlavy a noční můry. Mary se nemohla koupat ve vaně, dokonce nemohla koupat ani své děti. Dr. Callahan u ní vyzkoušel všechny klasické metody, ale marně. Jednou si Mary při terapii stěžovala i na žaludeční potíže, měla dojem, jako by ten strach sídlil v žaludku. To vedlo dr. Callahana k myšlence provést jeden experiment -  poklepávat na meridián žaludku pod okem. Touto náhodou  byly u ní odstraněny nejen obtíže na fyzické úrovni, ale i strach z vody. Mary odběhla k bazénu, kde na sebe začala stříkat vodu.

Dr. Callahan tak nalezl souvislost mezi meridiánovými dráhami a negativními emocemi. Během TFT terapie se podaří poklepáváním vrátit meridiány do rovnováhy a tím dojde k uvolnění napětí v těle a následně se uleví i psychice klienta. Dr. Callahan tuto metodu dál zlepšoval a pojmenoval ji TFT (Thought Field Therapy).
Toto léčení bylo použito při léčbě veteránů z vietnamské války, pomohlo obětem masakru v bývalé Jugoslávii a asi největšího ocenění dosáhlo při léčení postižených po atentátu na „newyorská dvojčata“. TFT terapeuti pomáhají také i pozůstalým po obětech různých přírodních katastrof.

Dr. Roger Callahan, zakladatel TFT, odpovídá na otázky